SUA Halterofilia anunță premiile anuale 2016

3866
Lesley Flynn

Vineri, 6 ianuarie, SUA Halterofilia (SUA) și-a anunțat câștigătorii de premii anuale pentru 2016, care recunosc antrenorii și sportivii (de diferite grupe de vârstă) pentru performanțe semnificative pe tot parcursul anului. Toți nominalizații au fost nominalizați de președinții comitetului lor local de haltere (LWC) din regiunea lor din țară și au fost votați de Consiliul de administrație al SUA - cu excepția a trei dintre cele zece premii anunțate. Destinatarii își vor primi premiile la o ceremonie din luna mai, la Chicago, la Campionatele Naționale ale SUA.

Consultați anunțul complet al SUA Halterofilia aici; de asemenea, am furnizat rezumate ale fiecărui premiu și beneficiar mai jos.

O fotografie postată de SUA Weightlifting (@usa_weightlifting) pe

Premiul Mabel Rader pentru contribuția remarcabilă la haltere pentru femei - Sarah Robles (Echipa Houston - Desert Hot Springs, CA)

Robles a pus capăt secetei de 16 ani pentru halterofilii americani care au câștigat medalii olimpice, când a trecut șase la șase la Jocurile Olimpice din această vară și a câștigat o medalie de bronz la categoria 75 + KG. De două ori olimpică a câștigat, de asemenea, proba Rio Test, care a avut loc în aprilie, unde a fost victorioasă asupra sportivilor din America de Sud și Asia.

Premiul Anthony Terlazzo pentru sportivul masculin senior remarcabil - Kendrick Farris (LSU Shreveport - Shreveport, LA)

Farris, care s-a clasat pe locul 11 ​​la Jocurile Olimpice din această vară din Brazilia, a avut cel mai bun an de concurs al oricărui halterofil masculin din SUA. Pe lângă calificarea ca singur olimpic masculin al Americii - a treia călătorie la Jocurile Olimpice - a fost și medaliat cu aur al Campionatelor Panamericane. El a câștigat Campionatele Naționale ale SUA în luna mai din Salt Lake City, unde a ridicat un total combinat de 377 kg (829 lb) pentru un nou record american la categoria 94 kg.

Premiul Tara Nott pentru sportiv feminin remarcabil - Morghan King (Neatasat - Seattle, WA)

King, care s-a calificat la primele sale Jocuri Olimpice în 2016, a câștigat acest premiu, terminând pe locul 6 la categoria generală de 48 kg în Brazilia, unde a ridicat 83 kg (183 lb) în smulgerea care a stabilit un nou record american în lift. Recordul anterior a fost deținut de campioana olimpică din 2000 Tara Nott și a fost stabilit acum 16 ani.

Premiul Rudy Sablo pentru atlet masculin junior remarcabil - CJ Cummings (Echipa Savannah - Beaufort, SC)

Cummings, pur și simplu, a avut cel mai bun an al vreunui halterofil american din destul de mult timp. Nu mulțumit să stabilească primul record mondial pentru niciun bărbat american din 1970 - ceea ce a făcut la Campionatele Mondiale de juniori din iunie cu un Clean & Jerk de 180 kg (396 lb) - Cummings a restabilit din nou recordul mondial cu o ridicare de 182 kg (400 lb) in octombrie. De-a lungul drumului, a câștigat Campionatele Mondiale în vârstă de tineret și junior, împreună cu aproape orice altă competiție în care a concurat pe tot parcursul anului.

Premiul Jack Hughes pentru atlet feminin junior remarcabil - Hayley Reichardt (Forța garajului - Leesport, PA)

Reichardt a câștigat prima medalie vreodată pentru o femeie americană la Campionatele Mondiale de tineret din 2016, când a totalizat 152 kg (334 lb) pentru a câștiga o medalie de bronz la categoria 48 kg. În februarie a acestui an, a reușit cu succes toate cele șase încercări ale sale de a stabili noi recorduri Junior și Youth American, a terminat anul câștigând o medalie de bronz la American Open și extinzându-și recordurile Youth American,

Premiul Gordon Andrews pentru contribuția remarcabilă la haltere pentru bărbați - Dr Kyle Pierce (LSU Shreveport - Shreveport, LA)

Premiul Gayle Hatch Coaching pentru antrenorul anului (masculin) - Dr. Kyle Pierce (LSU Shreveport - Shreveport, LA)

Dr. Kyle Pierce este beneficiarul a două premii de prestigiu, întrucât a fost recunoscut pentru contribuțiile sale remarcabile la haltere la bărbați și la antrenamentul unui sportiv de sex masculin. Ca un contribuitor la sportul de haltere, Pierce a purtat multe pălării. Timp de mulți ani, a fost antrenor șef și director al Centrului de înaltă performanță de la Universitatea de Stat din Louisiana - Shreveport. El a fost directorul întâlnirii la numeroase evenimente naționale pentru USAW în acest timp, iar mai multe evenimente ale Campionatului Pan American au avut loc în sediul său. În ultimii câțiva ani, el lucrează ca antrenor, consilier și consultant pentru țara africană Ghana, în timp ce lucrează la construirea unui program. El face parte din mai multe comitete ale Federației Internaționale de Haltere (IWF) care se învârt în jurul aspectelor tehnice și de coaching, precum și în Consiliul de Administrație al Federației Panamericane de Haltere (PAWF).

Premiul Gayle Hatch este acordat antrenorului sportivului cel mai bine clasat la Campionatul Mondial sau la Jocurile Olimpice la momentul competiției, care a fost Kendrick Farris anul trecut. În plus, a antrenat și dezvoltat mulți sportivi care au concurat pe plan internațional de-a lungul carierei sale. În ultimii ani, Zach Schluender (105 + KG) s-a clasat pe locul 29 la Campionatele Mondiale din 2011 și Erin Andica (născută Wallace) (75 kg) pe locul 18; respectiv, la Campionatele Mondiale din 2010.

Premiul de antrenor Gayle Hatch pentru antrenorul anului (feminin) - Shahin Nasirinia (Neatasat - Scottsdale, AZ)

Premiul Gayle Hatch este acordat antrenorului sportivului de top la Campionatul Mondial sau la Jocurile Olimpice din momentul competiției, care a fost Morghan King anul trecut. În calitate de actual antrenor de record pentru King, el a lucrat cu ea în ultimul an, când a trecut de la locul 23 la Campionatele Mondiale din 2015 la locul 6 la Jocurile Olimpice și stabilirea unui record american. Nasirinia însuși este fost campion mondial pentru țara sa natală din Iran și l-a antrenat pe Alex Lee, el însuși deținător de record american de mai mulți ani. De asemenea, a lucrat cu sportivi de top din Iran și Mexic.

Premiul Larry Barnholth pentru excelență în antrenor - Dane Miller (Forța garajului - Leesport, PA)

O fotografie postată de Garage Strength (@garagestrength) pe

Miller, care a fost un putter de pușcă la Universitatea Penn State și un antrenor relativ nou în sportul de haltere, a produs un număr semnificativ de atleți viitori în scurtul său timp. Anul trecut, l-a antrenat pe Jacob Horst pentru a câștiga Campionatul Național al SUA și a servit ca antrenor pentru Campionatele Mondiale de Tineret IWF de la Penang, Malaezia, unde echipa SUA a avut o performanță de record. Doi dintre sportivii pe care îi antrenează personal s-au calificat în echipă; Hayley Reichardt care a câștigat o medalie de bronz și Dale Loch.

Premiul Hoffman pentru performanța LWC remarcabilă - Asociația de haltere din Pacific (PWA)

Acest premiu este un sistem bazat pe un punct bazat pe rezultatele întâlnirilor internaționale și medaliații întâlnirilor interne. PWA a avut un an grozav, calificând sportivi la fiecare echipă internațională, alta decât Jocurile Olimpice; evidențiat de locul 2 al lui Donovan Ford la Campionatele Panamericane. În plus, Megan Seegert și Wes Kitts au oferit, printre altele, American Records pentru LWC.

Imagine prezentată: @USA_Weightlifting pe Instagram

Nimeni nu a comentat acest articol încă.