Sam Briggs și James Newbury câștigă campionatele australiene CrossFit; Maddie Sturt se califică și pentru jocuri

4717
Milo Logan

La o săptămână după Wodapalooza - al doilea din calificările din acest an pentru competiția Sactional® pentru Jocurile CrossFit din 2019 - Campionatul australian CrossFit s-a încheiat, completând primul câștigător al sezonului.

James Newbury, Maddie Sturt și Team Project X au apărut după un weekend de teste de fitness pentru a obține invitații la Madison.

Atletă veterană a jocurilor CrossFit și campioana Jocurilor din 2013, Sam Briggs, a câștigat de fapt evenimentul, dar, din moment ce ea și-a asigurat deja calificarea după ce a câștigat Campionatele Dubai CrossFit în decembrie, invitația femeilor a fost extinsă la locul doi Sturt. Briggs a câștigat 8 din 11 evenimente - include primele cinci la rând - în drumul ei către victorie, o performanță uimitor de dominantă a unuia dintre cei mai vechi sportivi din domeniu. Simone Arthur s-a clasat pe locul trei pentru femei.

Locul al doilea la masculin a fost pentru Bayden Brown, cu Zeke Grove pe locul al treilea în general.

Newbury, Sturt și Briggs sunt toți sportivi de jocuri individuale de mai multe ori.

Din partea echipei, echipa de veterani sportivi Jessica Coughlan, Harriet Roberts, Khan Porter și Brandon Swan au ocupat primul loc pentru a-și bate biletul la Jocurile CrossFit din 2019.

Anul acesta este primul în cadrul noului sistem de calificare a Jocurilor, unde competițiile sanctionale private au luat locul regionalelor ca o cale principală către câștigarea locurilor la cel mai mare eveniment al sportului. Campionii naționali determinați de viitorul CrossFit Open, precum și sportivii care primesc oferte mari de la CrossFit HQ, se pot califica, de asemenea.

Jocurile Reebok CrossFit din 2019 se desfășoară în perioada 29 iulie - 4 august în Madison, Wisconsin.

Imagine prezentată: @crossfitgames și @trentcallaghanphotography pe Instagram

Nimeni nu a comentat acest articol încă.