Oleksii Novikov câștigă Concursul „Insula Forței” a celui mai puternic om din lume

2536
Yurka Myrka

În plină căldură puternică din Bahrain, a avut loc primul mare concurs internațional puternic din 2021. „Insula Forței” din World's Ultimate Strongman a avut loc pe 13 martie și a fost urmărită de fanii din întreaga lume pe CoreSports, canalul YouTube Rogue Fitness și chiar pe ESPN.

Cinci evenimente erau în calendar și 15 dintre oamenii puternici de elită din lume se aflau în această linie, printre care omul cel mai puternic din lume din 2020, Oleksii Novikov, frații Luke și Tom Stoltman și Rob Kearney, care se întorcea la competiție după ce și-a revenit după ruptura tricepsului. În cele din urmă, Novikov va pleca ca campion, datorită câștigării a două dintre cele cinci concursuri, în timp ce ocupa primele trei poziții în celelalte trei. J.F. Caron din Canada a terminat pe locul doi.

Puteți viziona difuzarea în întregime prin încorporarea de mai jos în acest articol.

Evenimentul 1 - Axa „Deathlift”

Acest eveniment pe scară a cerut sportivilor să efectueze greutatea pe osie pentru cât mai multe repetiții posibile până când au finalizat toate cele șase greutăți cuprinse între 320 kg și 440 kg (705 lire sterline până la 970 lire sterline). Pe bar erau folosite plăci mai mari, ceea ce făcea ascensorul mai asemănător cu tragerea la raft.

Intenția inițială era ca sportivii să-și adauge propria greutate după ce fiecare reprezentant de succes a fost finalizat. Acest lucru a fost modificat ulterior, iar observatorii au început să încarce plăcile pentru sportivi. În timp ce specialiștii în moarte, precum Rauno Heinla și J.F. Caron a fost considerat favorit, de fapt americanul Bobby Thompson a șocat terenul și a ocupat primul loc la acest concurs. Heinla a terminat pe locul doi, în timp ce Novikov a ocupat locul al treilea.

Evenimentul 2 - Stivuitor

Acesta a fost „evenimentul misterios” promovat înaintea competiției. Niciun sportiv nu știa despre asta până cu 24 de ore înainte de concurs. Un drapel era atașat la o frânghie pe un scripete care avea și 75 kg de plăci atașate. Sportivii au trebuit să tragă frânghia până când steagul a ajuns pe scripetele care avea 50 de metri înălțime. De asemenea, steagul a trebuit să fie returnat la sol sub control. Concurenții au avut un minut pentru a efectua cât mai multe repetări posibil. Unii sportivi purtau mănuși, în timp ce alții au optat pentru a folosi mâinile goale.

Cu patru trageri finalizate cu succes în mai puțin de 42 de secunde, Luke Stoltman a ocupat primul loc în acest concurs. Al doilea final a fost Ramin Farajnejad, în timp ce Novikov a ocupat poziția de bronz pentru a doua probă consecutivă.

Evenimentul 3 - Hantere uriașe pentru reprezentanți

Sportivii au trebuit să curățe gantera de 100 kg (220 lire sterline) până la un umăr și să apese cu un braț deasupra capului până când judecătorul numește reprezentantul bun. Au avut 75 de secunde pentru a efectua cât mai multe repetări posibil. Doi concurenți s-au dus cap la cap pentru a menține evenimentul în mișcare mai rapidă.

Novikov a fost favoritul copleșitor pentru acest eveniment, grație recordului mondial pe care îl deține din 11 reprezentanți cu această greutate. Nu prea a obținut atât de multe, dar a primit 10 repetări aici. Singurul sughiț pe care l-a suferit a fost gantera care a sărit după ce a lovit solul, ceea ce a însemnat că a trebuit să-și ia timp să o recupereze. A luat evenimentul datorită acestui efort pentru prima sa victorie a zilei. Stoltman a terminat în locul secund.

Evenimentul 4 - Carry and Load Medley

Există trei articole care trebuie transportate și așezate pe platformă: o anvelopă de 100 kg (220 lire sterline), un Atlas Stone de 120 kg (264 lire sterline) și un scut de 140 kg (308 lire sterline).

Sportivul care poate încărca toate cele trei obiecte în cel mai scurt timp posibil a fost câștigătorul. Scutul a fost ultima și cea mai provocatoare fază a acestui eveniment datorită formei sale și a platformei înalte pe care trebuia așezat. Mai mulți concurenți l-au abandonat în timp ce încercau să-l încarce. Novikov a câștigat și a doua victorie consecutivă, ceea ce l-a pus într-o poziție excelentă pentru a obține titlul general mergând la evenimentul final.

Eveniment 5 - 10 Atlas Stone Run

În momentul în care concurenții au ajuns la ultimul eveniment, ei au desfășurat deja patru evenimente în mai puțin de trei ore. Epuizarea le-a afectat în mod clar intrarea în Atlas Stones Run. Cele 10 pietre variază de la 100 kg la 200 kg (220 la 440 de lire sterline). Scopul este de a încărca toate cele 10 pe platformele lor cât mai repede posibil, până la limita de timp de două minute.

Tom Stoltman deține recordul mondial pentru acest eveniment cu un timp de 40.7 secunde. Nu a bătut recordul, dar a reușit să completeze toate cele zece pietre în 67 de secunde. Novikov a reușit, de asemenea, să completeze toate cele zece pietre. Drept urmare, tânărul de 24 de ani a revendicat titlul general de campion „Insula Forței”. Caron se întoarce în Canada ca secundă generală după ce a terminat, de asemenea, toate cele zece pietre. Aivars Smaukstalis nu a câștigat niciun eveniment, dar a fost suficient de mare la fiecare eveniment încât a obținut suficiente puncte pentru a lăsa Bahrainul cu locul trei.