Indonezia a dat doar case medaliștilor săi de haltere

3698
Joseph Hudson

Este posibil ca echipa olimpică de haltere din Indonezia să nu fi adus aur la Rio, dar guvernul țării trimite un mesaj clar că apreciază sporturile de forță. Cei doi halterofili care au câștigat argintul, Eko Yuli Irawan (clasa 62 kg) și Sri Wahyuni ​​Agustiani (clasa 48 kg), tocmai au primit premii gratuite de către Federația Indoneziană de Halterofilie, organismul național de conducere al sportului.

Premiul i-a fost acordat și lui Sri Hartati, un powerlifter care a câștigat cinci medalii de aur la Campionatul Mondial și a câștigat 166 kg (365 lb) în clasa de 57 kg în noiembrie anul trecut.

O fotografie postată de TEAM INDONESIA (@id_olympicteam) pe

"Acesta este un semn de sprijin pentru sportivii noștri de înaltă performanță", a declarat președintele Federației Indoneziene de Halterofilă, Rosan Roeslani. „Sperăm că acest semn de apreciere poate inspira alți halterofili să obțină rezultate maxime la două evenimente majore viitoare, Jocurile Asiatice din 2018 și Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2020.”

Irawan s-a clasat pe locul al doilea în fața columbianului Oscar Albeiro Figueroa Mosquera, cu un total de 318 kg (701 lb), iar Agustiani s-a clasat pe locul al doilea în fața thailandezului Sopita Tanasan cu un total de 187 kg (412.2 lb).

Cea mai populată țară cu majoritate musulmană din lume, cel mai popular sport din Indonezia este badmintonul - au câștigat medalii de aur la fiecare olimpiadă de când a fost introdusă în 1992 și au câștigat Cupa Thomas, campionatul mondial pe echipe de badminton masculin, treisprezece din cele douăzeci și șase de ori a avut loc. Țara este, de asemenea, un jucător major în sportul incredibil de răcoros din Asia de Sud-Est al sepak takraw, cunoscut și sub numele de kick volleyball.

Dar din cele treizeci de medalii olimpice a câștigat Indonezia, zece au fost la haltere, cel mai reușit eveniment al lor după badminton. După terminarea podiumului țării la Rio, halterofilia a primit un impuls publicitar atât de necesar, iar guvernul pare să fie interesat să investească mai mult în sport.

În timp ce antrenorii au întâmpinat dificultăți în convingerea tinerilor elevi să se mute din orașele lor natale pentru a se antrena în capitala Jakarta (majoritatea halterofililor din țară au venit din zona împădurită din Lampung, la peste două sute de mile distanță), recompensele pentru tinerii sportivi sunt ademenitoare : Medaliștii indonezieni primesc bonusuri în numerar și pensii pe viață de la guvernul lor.

O fotografie postată de @pra_bhowo pe

Federația indoneziană de haltere speră să câștige douăzeci de medalii la următoarele jocuri asiatice din 2018, de cinci ori mai mult decât ultima lor prezentare. Iată că sperăm că vor performa la maxim și vor ajuta la ridicarea profilului sportului în regiune.

Imagine prezentată prin Federația Internațională de Haltere.

Nimeni nu a comentat acest articol încă.