Mateusz Kieliszkowski câștigă Arnold Strongman Europa

3880
Oliver Chandler

Mateusz Kieliszkowski a evoluat destul de mult în acest sezon puternic și această tendință a continuat la Barcelona, ​​Spania. El a câștigat titlul de Worldest Strongest Man Arena Tour la Giants Live Manchester, el a câștigat concursul Arnold Strongman Europe din 2019. Nu numai că a câștigat concursul, dar a condus de la fir la fir, inclusiv ocupând primul loc în trei din cele cinci evenimente, împotriva unei linii foarte competitive de sportivi.

Martins Licis, cel mai puternic om din lume din 2019, s-a retras înainte ca competiția să înceapă din cauza unei accidentări, dar a servit ca arbitru pentru concurs. Olexii Novikov, care a câștigat probele Arnold atât în ​​America de Sud, cât și în Africa, a terminat acest eveniment ca vicecampion. Campionul Arnold Strongman Canada JF Caron a ocupat poziția de bronz.

Primii trei clasați ai acestui concurs au obținut deja calificările pentru Arnold Strongman Classic în 2020, așa că locul de calificare la acest eveniment a ajuns la locul 4, Mihail Shivlyakov.

Fostul campion clasic Arnold Strongman și cel mai puternic om din lume Brian Shaw au concurat, de asemenea, la acest eveniment, dar au terminat pe locul 7. Aceasta a fost prima sa competiție de la cel mai puternic om din lume, în iunie. De atunci, el ar fi pierdut peste 20 de kilograme într-un efort de a îmbunătăți condiționarea și atletismul.

Rezultatele acestui concurs i-au pus atât pe Licis, cât și pe Shaw într-o situație unică. Niciun bărbat nu este calificat în prezent pentru Arnold Strongman Classic 2020. Shaw este un campion trecut, dar invitațiile sunt oferite doar campionului actual, care este Hafthor Bjornsson. Chiar dacă Licis a câștigat cel mai puternic om din lume, Arnold Pro Strongman World Series are propriul sistem de calificare, iar Licis nu a câștigat încă un eveniment sau nu a câștigat suficiente puncte pentru a se califica.

Începând cu această scriere, nu mai sunt alte concursuri programate de acum până la ASC în martie. Au existat discuții, dar nu s-a confirmat că va exista un alt eveniment în Santa Monica, ca în ianuarie trecut. Dacă se va întâmpla, se poate face un anunț în următoarele săptămâni. Concursul respectiv de la Santa Monica a fost câștigat de Licis, ceea ce l-a ajutat să se califice pentru spectacolul de la Columbus. A terminat acest concurs pe locul doi în spatele lui Bjornsson.