Hunter McIntyre, Lauren Weeks câștigă Campionatele Mondiale de Fitness HYROX

4845
Thomas Jones

Fanii sporturilor de forță și fitness-ului au fost tratați cu un eveniment special pentru începutul anului 2021. HYROX a difuzat cursa Campionatului Mondial HYROX 2020 din 1 ianuarie 2021 la ora 12 la ora estică pe paginile lor de Facebook și YouTube.

Doisprezece sportivi de elită au fost invitați să concureze în această cursă unică, deoarece au câștigat o cursă sau au stabilit un timp demn într-un eveniment online. Experiențele acestor concurenți variază de la CrossFit la cursa de obstacole până la triatleti. Doar 10 concurenți au reușit să participe la concursul care a avut loc la Hamburg, Germania pe 12 decembrie 2020. S-au făcut aranjamente pentru acest eveniment, astfel încât sportivii să poată concura în timp ce respectă liniile de siguranță pentru COVID-19.

Evenimentul în flux a prezentat sportivii care au finalizat o cursă de 8 kilometri pe bandă cu un antrenament diferit care are loc după fiecare alergare de un kilometru. Cele opt antrenamente au fost enumerate după cum urmează.

• Antrenament 1: 1.000 de metri pe SkiErg.
  • Antrenament 2: Sling Push de 50 de metri cu 124 kg (275 lire sterline) pentru femei, 174 kg (385 lire sterline) pentru bărbați.
  • Antrenament 3: 50 metri Sling Pull cu 75 kg (165 lire sterline) pentru femei, 124 kg (275 lire sterline) pentru bărbați.
  • Antrenament 4: 80 metri Burpee Broad Jumps
  • Antrenament 5: 1.000 de metri canotaj
  • Antrenament 6: 200 de metri Farmer Carry cu 24 kg (53 lire sterline) pentru femei, 32 kg (70 lire sterline) pentru bărbați.
  • Antrenamentul 7: Lungime de 100 de metri cu sac de nisip cu 20 kg (45 de lire sterline) pentru femei, 30 kg (66 de lire sterline) pentru bărbați.
  • Antrenament 8: 75 bile de perete cu 6 kg (14 lire sterline) pentru femei, 100 bile de perete cu 9 kg (20 lire sterline) pentru bărbați.

Rezultatele HYROX pentru bărbați

În partea masculină, campionul mondial Hunter McIntyre ar fi de șase ori campionul mondial de curse de obstacole (OCR), care ar fi terminat pe primul loc în acest campionat mondial. McIntyre a fost considerat de mulți ca favorit la acest eveniment datorită victoriei sale din Dallas la începutul acestui an, unde a terminat în mai puțin de 59 de minute. A terminat această cursă în puțin peste 1 oră. Al doilea final ar fi Lukas Storath, iar Tobias Lautwein s-a stabilit în poziția de bronz.