Fraser și Toomey câștigă prima etapă a Jocurilor CrossFit din 2020

962
Joseph Hudson

Este oficial, Mat Fraser și Tia-Clair Toomey au câștigat prima etapă a Jocurilor CrossFit. Toomey, Fraser și restul calificărilor au depășit provocarea mentală a competiției virtuale și a antrenamentelor sinistre, precum Nasty Nancy, pentru o șansă de a concura pentru titlul de Fittest on Earth și 300.000 $ fiecare în Aromas, California, în săptămâna din octombrie 19-25.

[În legătură: Rezultate și clasament pentru jocurile CrossFit din 2020]

Finaliste Jocuri CrossFit 2020

Deși Fraser și Toomey au rămas într-un singur loc pentru tot weekendul, locurile 2-5 s-au schimbat regulat. Iată cine se va alătura Fittestului de pe Pământ la Ranch.

Rezultate îngrozitoare Annie

Acest antrenament începe cu câte 150 de repetări, fiecare cu repausuri duble și GHD, urmat de o schemă de repetare descendentă de 5-4-3-2-1 cu curățări relativ grele. Fraser a câștigat destul de ușor în divizia masculină, ceea ce nu este un șoc. S-a raportat inițial de CrossFit HQ că Kara Saunders a câștigat acest eveniment pentru femei. Cu toate acestea, după o analiză suplimentară și o corecție a timpului, Tia-Clair Toomey este câștigătoarea evenimentului.

Rezultate Nasty Nancy

Acesta s-a dovedit a fi unul dintre antrenamentele cele mai provocatoare. Din cauza problemelor recurente, David Shorunke s-a retras din Jocuri după evenimentul 5.

Rezultatele standului autoportant

Pentru a-și limita performanța de a domina blocul trei, Katrín Tanja Davíðsdóttir a făcut o declarație uriașă ținând un stand de mână independent cu 41 de secunde mai mult decât al doilea, Kari Pearce.

Divizia bărbaților

Fraser a dovedit că este aproape de neoprit anul acesta, câștigând evenimentele 1, 3, 5 și 7 și plasându-se pe locul al doilea în mânerul de stand independent. Deși al doilea finalist Noah Ohlsen a luptat admirabil, l-a urmărit pe Fraser cu 168 de puncte (nu, asta nu este o greșeală de eroare). Spre marea surpriză a tuturor, Justin, în vârstă de 21 de ani Medeiros s-a clasat pe locul trei după ce a luat al doilea în Nasty Nancy și al patrulea în Awful Annie.

Fraser s-a îndepărtat cu Nasty Nancy, un eveniment care a făcut ca sportivii să finalizeze cinci runde de o cursă de 500 de metri, 15 genuflexiuni deasupra capului și 15 burpee cu fața la bar. Totuși, cine este surprins? Americanul a zdrobit fiecare interpretare a WOD-urilor tradiționale, învingându-i cu 47, 12 și respectiv 16 secunde pe secundele Friendly Fran, Damn Diane și Nasty Nancy. În ciuda faptului că Chandler Smith a luat locul trei în Damn Diane cu un timp de 18:43, a ratat primele cinci cu două puncte. Samuel Kwant și Jeffrey Adler au obținut locul al patrulea și al cincilea cu 449 și 420 de puncte.

Divizia feminină

Katrín Tanja Davíðsdóttir a câștigat un teren serios în prima jumătate a celei de-a doua zile, câștigând Nasty Nancy și mânerul autoportant. A terminat pe locul șapte în Awful Annie, dar a reușit să-și asigure locul patru în general și o excursie la The Ranch. I se vor alătura Toomey, liderul diviziei, Brooke Wells pe locul doi, Haley Adams pe al treilea și Kari Pearce care completează primii cinci. Pearce tocmai a făcut reducerea față de norvegianul Kristin Holte cu două puncte.

Tia-Clair Toomey a câștigat Awful Annie cu un timp de 8:01. Pe locul cinci pentru Awful Annie s-a clasat Ragnheiður Sara Sigmundsdóttir, care a terminat pe locul 21 în general.

Amabilitatea CrossFit

După un weekend plin de evenimente, primii cinci finaliști ai Jocurilor au fost determinați. Acum, este pentru sportivi să se recupereze, să se regrupeze și să se pregătească pentru o competiție personală pentru a determina cea mai potrivită de pe Pământ.

Credite pentru imagini prezentate, de la stânga la dreapta: @katrintanja pe IG; @nohlsen pe IG; CrossFit (Toomey & Fraser); @brookewellss pe IG; justin_medeiros34 pe IG

Nimeni nu a comentat acest articol încă.