Recapitulare Ziua 8 a Campionatelor Mondiale IWF 2019

2842
Milo Logan

A opta zi de competiție la Campionatele Mondiale de haltere IWF tocmai s-au încheiat în această seară de la Pattaya, Thailanda. La clasa de greutate feminină -81 kg, Jenny Arthur a adăugat încă două medalii la câștigurile generale ale echipei SUA.

Totalul total al medaliilor pentru echipa SUA este acum la 8 medalii, care include Campionatul Mondial al lui Kate Nye la categoria feminină - 71 kg. Aceasta a fost cea mai bună performanță feminină pentru echipa SUA de când au câștigat 8 medalii la Campionatele Mondiale din 1991.

Medalii medaliați de 81 kg feminin:

1. Aur - Leidy Solis (COL) 247KG
  2. Argint - Lidia Valentin (ESP) 246KG
  3. Bronz - Jenny Arthur (SUA) 245KG

Competiția feminină de -81 kg a început puternic înainte ca grupul de sportivi din sesiunea A să ia chiar platforma. Pentru context, toate medaliile smulse au fost câștigate de femei care au concurat în sesiunea B. Scoaterea medaliei de aur de 111 kg a fost finalizată de Jieun Lee din Coreea de Sud.

Pentru sesiunea A, Arthur a avut succes în două dintre cele trei încercări ale sale și a terminat cu 106 kg. Spania Lidia Valentin, campioana mondială 2017 și 2018 la această categorie, a avut succes cu 108 kg, iar Darya Naumava din Belarus a ridicat 109 kg. Venezuela, Dayana Chirinos și columbiana Leidy Solis au fost creditate cu 105 kg și respectiv 106 kg în competiție.

În clean & jerk, Valentin și-a ridicat cu succes toate cele trei încercări și a terminat cu 134 kg. A treia încercare de succes de 134 kg a pus-o pe primul loc. Arthur a ratat prima ei încercare cu 132 kg din cauza apăsării cotului drept. Antrenorii echipei SUA au încercat să conteste decizia arbitrilor, dar nu au reușit. Apoi a mărit a doua încercare la 134 kg și a reușit fără efort. Pentru a treia ei, Arthur a câștigat 139 kg pentru a o poziționa pe locul doi la general, cu trei sportivi.

Naumava a avut două ocazii de a-l depăși pe Arthur cu cei 138 de kg pe care i-a făcut-o în curat. Cu toate acestea, ea nu a avut succes în ambele încercări, iar Arthur și-a asigurat o poziție minimă de locul patru. Atunci a venit rândul lui Aracelis, ea a avut nevoie de 139 kg pentru a-l depăși pe Arthur, dar totuși nu a putut să o facă. Miss-urile lui Naumava și Aracelis l-au închis pe Arthur în podiumul pentru medalii.

Ultima ridicare a serii a avut loc Solis din Columbia. Ea a săpat adânc și a finalizat un clean & jerk de 142 kg pentru a o asigura cu al doilea Campionat Mondial și pentru a-l depăși pe Valentin și Arthur în acest proces.

Medalii la bărbați: 102 kg

1. Aur - Yauheni Tsikhantsou (BLR) 398KG
  2. Argint - Yunseong Jin (KOR) 397KG
  3. Bronz - Reza Dehdar (IRI) 245KG

Medaliile au fost acordate, de asemenea, la categoria de greutate masculină de 102 kg, unde Yauheni Tsikhantsou, din Belarus, în vârstă de 21 de ani, a câștigat primul său Campionat Mondial, îmbunătățindu-și locul al patrulea în cadrul evenimentului de anul trecut. A terminat cu un total de 398 kg.

Argintul total a fost pentru Yunseong Jin din Coreea de Sud. Medalia de bronz a fost câștigată de Reza Dehdar din Iran, care a terminat cu cel mai mare Clean & Jerk al sesiunii cu 219KG. El a continuat să ofere audienței o ultimă afișare atletică cu o clapetă din spate pe platformă.

Echipa SUA își continuă competiția mâine, joi, 26 septembrie, cu Wes Kitts, campion la Jocurile Panamericane din 2019, care va concura la 2:25 AM (CST) în sesiunea 109KG B.

Caracteristică imagine de pe pagina @one_kilo_Instagram.

Nimeni nu a comentat acest articol încă.