18 ani se termină CrossFit Open Workout 17.3 Froning mai rapid decât bogat

2957
Yurka Myrka

A treia săptămână a CrossFit® Open este acum în spatele nostru și 17.3 a fost, fără îndoială, cel mai dur antrenament pe care l-am văzut până acum în sezonul 2017. Nu a implicat doar o limită de timp, ci și o scară brutală pe smulgeri care a tăiat majoritatea antrenamentelor.

Unul dintre sportivii care au zdrobit testul de săptămâna trecută a fost George Sterner, în vârstă de 18 ani. A zburat prin 17.3 și a terminat cu timpul final de 18:17, care l-a adus pe locul 5 în clasamentul principal pentru antrenament. Ceea ce l-a ajutat cel mai mult pe scorul său a fost cum am mers 63/63 fără o încercare de smuls ratată. Scorul său depășește mai mulți sportivi de elită CrossFit precum Rich Froning, Noah Ohlsen și Sam Dancer, pentru a numi doar câțiva.

Acest scor arată promisiunea pentru anul viitor și antrenamentele lui Sterner. Anul acesta a trebuit să se îndepărteze din divizia adolescenților în categoria masculină individuală mai competitivă. Aici se va lupta împotriva unora dintre cei mai elitați sportivi de la CrossFit, inclusiv cel mai potrivit om de pe pământ Mat Fraser și mulți alții.

Sterner este în prezent egalat pe locul 3 în regiunea Nord-Central și egalat pe locul 18 în clasamentul principal cu Christian Harris. Primele sale două săptămâni de spectacole sunt la fel de impresionante ca 17.3. A înregistrat o perioadă de 11:06 și 225 de repetări pentru 17.1 și clasat pe locul 189. În 17.2 a terminat cu 216 de repetări și un timp final de 11:21, care l-a câștigat pe locul 81.

O postare distribuită de George Sterner (@george_sterner) pe

Sperăm că Sterner poate păstra performanțele impresionante pe măsură ce ne apropiem de ultimele două săptămâni ale Open-ului. Va fi interesant să vedem cum se comportă în categoria bărbaților individuali și dacă poate menține impulsul pe care l-a creat înaintând.

Anul trecut, Sterner a ocupat locul al doilea la Reebok CrossFit Games pentru divizia de 16-17 ani. Aceasta este o ispravă impresionantă, dar este greu de comparat cu divizia de bărbați individuală în continuă schimbare și competitivă.

Caracteristică imagine de pe pagina Instagram @george_sterner.

Nimeni nu a comentat acest articol încă.