Tia-Clair Toomey face istorie, cine o poate provoca în arome?

1305
Christopher Anthony

Tia-Clair Toomey a făcut deja istorie la Jocurile Reebok CrossFit din 2020, iar competiția nici nu s-a încheiat. De trei ori campioana în apărare a câștigat primele TREI evenimente cu finalizări convingătoare în drumul său către patru victorii (peste șapte evenimente) în etapa 1.

În timp ce punctele pentru Top 5 femei și Top 5 bărbați se vor reseta înainte de finala din Aromas, California, sportivul australian este în mod clar favoritul care se îndreaptă spre faza finală a competiției.

Îi descompunem performanța dominantă în timpul primei etape, împreună cu cine ar putea să o provoace în California (și cu ce tipuri de evenimente). De asemenea, învățăm de la concurenta multiplată a jocurilor CrossFit Pip Malone, care ne oferă gânduri despre mentalitatea și avantajele antrenamentului Tia.

Performanța finalelor Tia-Clair Toomey

Toți privirile erau îndreptate spre Toomey, deoarece mulți sportivi și experți de top au prezis că va câștiga al patrulea titlu în 2020.

Primul eveniment - 2007 reîncărcat

Pentru timp:

• Rând de 1.500 de metri

Apoi cinci runde de:

• 10 bari musculare
  • 7 umeri-deasupra capului - 145 de lire sterline

Toomey a corespuns așteptărilor în primul eveniment și apoi în unele. A stabilit ritmul devreme în cadrul evenimentului, preluând o conducere la care nu a renunțat niciodată. Haley Adams a susținut o performanță impresionantă pe locul al doilea, iar toomey a folosit ritmul pentru a evalua cât de mult odihnă trebuie să ia în partea din spate a evenimentului.

Ceea ce a diferențiat ritmul lui Toomey de câmp a fost mușchii ei fluizi care nu iroseau energie. Oboseala a prins-o din urmă la sfârșit, deoarece a avut un reprezentant eșuat în ultima sa reprezentantă a evenimentului, dar a avut destul timp să-și revină și să-l închidă. Un confortabil primul loc îi oferă lui Toomey impulsul timpuriu în drumul ei către un al patrulea titlu CrossFit Games.

Evenimentul doi - Sprint de sac de porumb

Sprint de deal de 320 de metri cu sac de porumb - 30 de livre

Toomey a preluat conducerea aproape imediat și doar a menținut-o pe toată durata evenimentului. Ea a marcat-o a doua victorie a evenimentului jocurilor cu un timp de 3:05.55. Toomey a fost perfectă în primele două evenimente, preluând devreme în drumul ei cel de-al patrulea titlu CrossFit Games.

Evenimentul al treilea - CrossFit Total

Pentru încărcarea totală:

1-rep-max spate ghemuit
1-rep-max presă pe umăr
1-rep-max deadlift

Campioana în exercițiu și-a continuat performanța nepătată a finalei alături de ea a treia victorie consecutivă a Jocurilor. A fost o luptă puternică împotriva lui Wells, care a forțat-o pe Toomey să posteze un impas masiv la ultima încercare de a lua victoria. Totalul de 890 de lire sterline al lui Toomey a fost cu șase mai mult decât Wells și a acumulat încă 100 de puncte. Iată ascensiunile lui Toomey:

• Genuflexiune - 335 de lire sterline
  • Apăsați pe umăr - 140 de lire sterline
  • Deadlift - 415 lire sterline

Evenimentul patru - Handstand Sprint

100 de curți de mers pe jos

Aici s-a încheiat seria câștigătoare a evenimentului Toomey Finals, deoarece era evident că mersul pe mână era slăbiciunea ei. Ea a luat ultimul loc cu un timp de 2:05.67, care era cu 44 de secunde în spatele timpului de 1 câștig al lui Wells.21.22.

Evenimentul cinci - Buclă de fermă

Aleargă de-a lungul cursului de 3 mile ± pe terenuri variate

Toomey a condus divizia feminină prin prima jumătate a buclei fermei, trecând mai întâi ceea ce inițial se credea a fi linia de sosire. Cu toate acestea, în răsucirea pedepsitoare a unui al doilea tur complet, Toomey a scăzut mai multe locuri pentru a termina evenimentul final din prima zi locul al treilea.

Evenimentul șase - Picioare-To-Bar / Lunge

30-20-10 repetări pentru timp:
Degetele de la picioare la bară
Kettlebell lunge (curți) - Kettlebells de 24 de kilograme

Toomey a început ziua a doua cu o victorie folosindu-și viteza în plombele kettlebell. Ea a reușit să-l depășească pe Davíðsdóttir, care a venit într-o secundă aproape.

Femei 175-180-185 de lire sterline

Acest eveniment a mers extrem de repede și asta datorită faptului că Toomey a închis ușa pe teren atât de repede. A străbătut rapid toate cele trei smulgeri pentru a ridica un a doua victorie în ziua a doua.

Evenimentul opt - Repetitor de biciclete

10 runde:
Sprint de bicicletă de 440 de metri
O urcare pe coardă fără picioare - 15 picioare

Toomey a fost foarte rapid în acest eveniment, în special pe urcările pe frânghie, și nu a renunțat niciodată la conducere. Ea a închis evenimentul cu ora oficială de 14:37.51 și victorie - a treia ei la rând în ziua a doua.

Evenimentul Nouă - Steaua fericită

Patru runde:

Alergare de 200 până la 300 de metri

5-7-9-11 repetări ale:

• Burpee
  • Propulsor - 95-105-110-115 lire sterline

Factorul de diferență pentru Toomey în acest eveniment a fost ritmul în care a efectuat propulsorii. A trebuit să ia mai puține pauze în fiecare set decât omologii ei și asta a dat roade cu un câștiga pentru a finaliza măturarea în ziua a doua.

Evenimentul zece - Lucruri de înot "N"

Patru runde, fiecare pentru timp:

• Calorii pentru biciclete aeriene (10 | 15)
  • 50 de metri înot
  • 10 ședințe GHD
  • 10 mingi trântesc 40 de lire sterline
  • Odihnă

Începeți o nouă rundă la fiecare patru minute.
* Rundele două și patru efectuate invers

Toomey arăta ca un înotător olimpic în piscină și a urcat peste competiție. În majoritatea rundelor nu a fost prima în piscină, dar a fost întotdeauna prima care a terminat turul. Abilitatea aceea din apă a marcat-o încă o victorie in timpul sfarsitului de sapamana.

Eveniment Eleven - Sprint Sling Sprint

• Sprint de 100 de curți
  • Impingere cu sania de 100 de curți - Sanie de 80 de kilograme

Aceasta a fost o bătălie între Toomey și Brooke Wells, care a reușit să reducă diferența dintre ea și Toomey cu o împingere impresionantă cu sania. Toomey a avut o tranziție mai rapidă în sprintul final și a reușit să-l țină pe Wells suficient cât să-l asigure încă o victorie.

Evenimentul Doisprezece - Atalanta

În timp ce purtați o vestă de 14 kilograme:

• Fuga de o milă
  • 100 de flotări pentru mâini
  • 200 de squats de pistol
  • 300 de trageri

Toomey a realizat acest eveniment pe banda de lângă Mat Fraser. Au decis să organizeze evenimentul în același ritm pe tot parcursul. Aceasta a culminat cu o victorie pentru Fraser, dar doar un locul trei pentru Toomey în spatele lui Pearce și Davíðsdóttir. Toomey a câștigat campionatul înainte de acest eveniment, așa că un final pe locul trei nu i-a împiedicat poziția finală.

Crezi că cineva avea să-l provoace pe Tia la finalele din acest an ale jocurilor CrossFit? Spuneți-ne în comentariile de mai jos!

Nimeni nu a comentat acest articol încă.