Mat Fraser și Sam Briggs câștigă campionatul Dubai CrossFit®, califică-te pentru jocurile din 2019

4387
Michael Shaw

Pentru un atlet, a fost o dovadă suplimentară a dominării, începând încă un sezon cu mult înaintea competiției. Pentru altul, a fost o revenire la formare după un sezon umezit de accidentare. Și, în cele din urmă, doi campioni individuali ai jocurilor CrossFit (și o echipă familiară) și-au dat biletele la Jocurile CrossFit din 2019 câștigând Campionatul Dubai CrossFit: Mat Fraser și Samantha Briggs.

În prima competiție în cadrul noului sistem de calificare CrossFit Games, Fraser a evoluat după cum fanii și-au amintit de el din sezonul trecut, acumulând un număr impresionant de victorii la evenimente, în timp ce se deplasa pentru a-și asigura locul în Jocuri cu aproximativ opt luni înainte ca acea competiție să înceapă. Așa cum a spus echipa oficială de socializare din Dubai CrossFit Championships:

Performanța lui Mat la Campionatul Dubai CrossFit 2018 nu a fost nimic remarcabil. 6 (7) Locurile 1, 1 locul 2, locul 8 și locul 9 l-au ajutat să stea destul de ușor la ultimul eveniment, 102 puncte față de următorul concurent.

Ceea ce este mereu interesant la vizionarea lui Mat concurând este că, deși noi, ca spectatori, de multe ori considerăm că el va câștiga, Mat însuși nu abordează nimic ca un dat. Are un plan, se concentrează pe sarcina sa și pe competiția sa (fără a fi distras de ei) și execută fiecare antrenament cu o determinare exigență.

Aflându-se în ultimele antrenamente din weekend, Fraser - de trei ori campionul în apărare la Jocuri - a avut victoria aproape asigurată.

Veteranii jocurilor Bjorgvin Karl Gudmundsson și Willy Georges au terminat pe locul al doilea și, respectiv, al treilea, pe partea masculină.

Pe partea feminină, s-a desfășurat o cursă mult mai strânsă, cu doar 7 puncte care separă primii 4 sportivi care se îndreaptă spre evenimentul final. Înainte de începerea antrenamentului, organizatorii au anunțat că premiul final al evenimentului va crește la 30.000 USD fiecare pentru bărbați, femei și echipă.

În cele din urmă, Sam Briggs a fost singura femeie care a finalizat Evenimentul 10, blocând o revenire la Jocurile CrossFit, pe care le-a câștigat în 2013. După intervenția chirurgicală la umăr, a ținut-o în afara competiției individuale anul trecut - deși a concurat ca atletă de masterat - Briggs se întoarce și probabil se va confrunta cu un domeniu de sportivi semnificativ mai tânăr decât ea. Desigur, asta nu a fost niciodată o problemă pentru sportivul incredibil de consistent, pe care mulți fani îl cunosc pur și simplu ca „Motorul.”

Jamie Greene și Sara Sigmundsdottir au încheiat primele trei.

În competiția pe echipe, Lauren Fisher, Rasmus Andersen, Regan Huckaby și Tommy Vinas au obținut locul cel mai înalt pentru CrossFit Invictus, care marchează al 11-lea joc CrossFit consecutiv unde o echipă din sala de sport s-a calificat.

Imagine prezentată: @ckdesigns_sa

Nimeni nu a comentat acest articol încă.