Izzat Artykov dezbrăcat de medalie la Rio, Luis Mosquera se mută în bronz

1794
Christopher Anthony

La doar câteva zile după haltere încheiată la Jocurile Olimpice de la Rio 2016, primul test de dopaj pozitiv a dus la pierderea medaliei de bronz de către un elevator. BBC raportează că Izzat Artykov din Kârgâzstan - medaliatul cu bronz de 69 kg și câștigătorul campionatului asiatic din 2016 - a dat rezultate pozitive la stricnină, care poate fi utilizată ca stimulent al performanței și stimulent. Strychnina este o substanță interzisă în competițiile sportive testate.

Este prima instanță în care un medaliat din Rio este descalificat în orice sport. Mai mulți elevi - inclusiv frații polonezi Tomasz și Adrian Zielinski - au fost scoși din competiție înainte de ridicare din cauza testelor pozitive de dopaj administrate la începutul acestei veri.

Artykov are 22 de ani. Victoria sa în Campionatul Asiatic a fost prima sa medalie într-o competiție internațională importantă. Până în prezent, a fost singura medalie a Kârgâzstanului la Jocurile Olimpice de la Rio 2016.

Presupunând că medaliile sunt realocate, Luis Mosquera din Columbia - care a terminat inițial pe locul 4 în clasa de greutate, la un kilogram în urma lui Artykov - ar primi un bronz. Va fi prima medalie olimpică a lui Mosquera.

Într-o postare pe rețelele sociale de la începutul acestei săptămâni, elevul columbian a postat că se întorsese deja acasă în Columbia.