Pentru finalistul jocurilor CrossFit Samuel Kwant, Fitness is a Family Affair

1210
Milo Logan

Sportivul CrossFit, Samuel Kwant, s-a calificat pentru prima oară la regionale în 2014, după ce tocmai a împlinit 18 ani. A lucrat rapid atunci, ajungând la Jocurile CrossFit la vârsta de douăzeci de ani, cel mai tânăr bărbat individual care a concurat în 2016. Kwant a făcut-o din nou, calificându-se din nou la Jocuri în 2017, ocupând locul 20, dar în 2018 o accidentare la genunchi l-a scos din disputa Jocurilor. Kwant are acum 24 de ani și a acumulat trei top 20 de finisaje la Jocuri și patru top 20 de finisaje la nivel mondial în aer liber.

De asemenea, a acumulat câteva alte lucruri: o soție și un copil.

Sam și-a întâlnit soția, Alyse, conducând liceul Cross Country. Cei doi s-au căsătorit și au întâmpinat un băiețel, Layton, în noiembrie. De atunci, Kwant nu a mai concurat la niciun eveniment major, dar acest lucru nu l-a împiedicat să-și câștige locul pe locul 4 în etapa 1 a jocurilor CrossFit din 2020.

Samuel Kwant (rândul din spate mijlociu) și familia sa. Imagine oferită de Samuel Kwant.

„Sunt fericit în general cu al patrulea. Sunt dezamăgit de câteva dintre finisajele mele, cel Fran și cel HSPU. Pentru acea Fran, nu am avut cel mai bun plan de joc. Antrenorul meu a încercat să se răzgândească și pur și simplu nu l-am ascultat, așa că sunt pe mine ", mi-a spus Kwant într-un apel telefonic, soția lui intrând în spatele lui.

Un atlet al CompTrain, antrenorul lui Kwant este Harry Palley, ceea ce este minunat, deoarece Kwant se antrenează acasă doar acum. Ceva de genul.

„Sala de gimnastică de acasă este de fapt sala de gospodărie a părinților mei”, mi-a spus Kwant.

Rutina de antrenament a lui Samuel Kwant

În fiecare zi, cu excepția acelei zile în care antrenează la Mallard CrossFit, Kwant face bagajele și se îndreaptă spre casa părintelui său pentru a se antrena. Dimineața, unul sau doi dintre cei șase frați ai lui Kwant i se alătură. Apoi Kwant se duce acasă să mănânce, să se odihnească și să-și revină. Se întoarce după-amiază, unde pentru a doua rundă Kwant se antrenează cu părinții săi.

„Am șase frați, așa că suntem șapte în total. Patru dintre ei fac CrossFit și întotdeauna există cineva care să sară pe un WOD cu mine. Apoi, mai târziu, sunt mama și tatăl meu ”, a spus Kwant. Soția lui Kwant, Alyse, se alătură și ei distracției, aducând copilul în garaj. „Cineva îl va lua și îl va supraveghea, sau pur și simplu stă.”

De fapt, Layton a fost acolo tot weekendul, în timp ce tata a lucrat la o altă invitație la Jocuri. La sfârșitul weekendului, Kwant s-a trezit cu 449 de puncte, un loc confortabil pe locul patru deasupra lui Jeffrey Adler, cu 29 de puncte și câștigându-i o plată de 50.000 de dolari.

Chiar acolo, în garajul părintelui său, Kwant a ocupat locul al treilea în rândul de 1.000 de metri, terminând la 2:53:30, și al treilea din nou pe mâna cu un timp de 1:32, la doar trei secunde de tim Matus Fraser.

Dar Kwant nu era singur acolo. În tot weekendul, Kwant a avut o secțiune de aplauze. Părinții săi, frații săi, soția și, bineînțeles, Layton, erau acolo, aclamându-l.

„Alyse este mereu acolo. Ea este un sprijin imens. Fie că lucrează cu mine sau doar mă încurajează, mental sau doar mă susține, este imensă ”, mi-a spus Kwant. Dar Kwant știe că nu toată lumea îl vede așa cum îl vede soția lui.

„Când am venit pentru prima dată la CrossFit, marele lucru a fost cât de tânăr eram. S-a simțit cam drăguț pentru că nimeni nu este impresionat. Ești tânărul de acolo. Nu a existat nicio presiune pentru a efectua. Dacă faci bine, bine. Dacă faci rău, este orice. Și asta e cam drăguț ”, și-a amintit Kwant.

Dar acum, cu câțiva ani de jocuri sub centură, o mână de top zece a terminat și un băiețel care se uită la el, Kwant nu o vede exact la fel.

„Se simte bine să ajung unde sunt acum. Acum trebuie să urc pe podium, acesta fiind obiectivul meu acum este să urc pe acea scenă ”, a spus el. "Asta este. Ăsta este țelul meu. Mergeți pe podium. Niciun motiv pentru care nu ar trebui să particip.”

• 7 umeri-deasupra capului - 235 de lire sterline

În cadrul evenimentului de deschidere, Kwant a menținut un ritm constant. El nu s-a certat niciodată pentru un avans - care a fost ținut constant de Mat Fraser după rând - dar Kwant și-a menținut locul în mijlocul căldurii de cinci oameni. El a pretins locul al treilea în cazul unu, terminând în spatele lui Fraser și Justin Medeiros și înaintea lui Jeffrey Adler și Noah Ohlsen.

Evenimentul doi - Sprint de sac de porumb

Sprint de deal de 320 de metri cu sac de porumb - 50 de lire sterline

Kwant și-a păstrat coerența vie în cazul doi, cu o cursă solidă care a culminat cu o locul doi cu un timp de 3:07.90. El a fost singurul atlet în afară de Fraser, care a câștigat sprintul la sacul de porumb, care s-a clasat în primele trei în primele două probe. Medeiros a transformat un loc pe locul patru după o mișcare slabă la linia de sosire a lui Adler pentru a se strecura în al treilea.

Evenimentul al treilea - CrossFit Total

Pentru încărcarea totală:

1-rep-max spate ghemuit
1-rep-max presă pe umăr
1-rep-max deadlift

Kwant a arătat foarte puternic în acest eveniment și ridicările sale au fost atât de fine încât echipa de comentarii chiar s-a întrebat dacă se ridică cât de greu poate. El a aterizat în cele din urmă poziția a patra în cazul unui total de 1.196 de kilograme:

• Genuflexiune - 460 de lire sterline
  • Apăsați pe umăr - 207 de lire sterline
  • Deadlift - 529 de lire sterline

Evenimentul patru - Handstand Sprint

100 de curți de mers pe jos

Fiind cel mai înalt sportiv din câmpul Finalelor, mersul pe mână a fost o comandă destul de înaltă (fără joc de cuvinte) pentru Kwant. El a reușit să mențină un ritm constant terminând în 1:43.77, dar a fost depășit de sprintul vesel, aproape neîntrerupt al lui Fraser, de tactica lui Medeiros de a sparge la fiecare aproximativ cinci metri și a fost abia depășit de Ohlsen, care a finalizat cu doar patru secunde înainte. A locul patru pentru Kwant în cazul patru.

Evenimentul cinci - Buclă de fermă

Aleargă de-a lungul cursului de 3 mile ± pe terenuri variate

Acest lucru s-a dovedit a fi un eveniment dificil pentru Kwant. El a căzut în ultima poziție printre bărbați la început și nu și-a revenit niciodată. El a terminat pe locul cinci în acest caz, scăderea poziției sale generale de la a doua la a cincea la sfârșitul primei zile.

Evenimentul șase - Picioare-To-Bar / Lunge

30-20-10 repetări pentru timp:
Degetele de la picioare la bară
Kettlebell lunge (curți) - 32 de kilograme

Deoarece Kwant a fost cel mai mare sportiv din domeniu, evenimentele care combină călătoria cu greutatea s-au dovedit a fi o slăbiciune pentru el în comparație cu sportivii cu fizici mai compacți. A reușit să înscrie un locul patru în acest eveniment.

Evenimentul șapte - Snatch Speed ​​Triple

O smulgere la fiecare bar

• Sfert de finala - 225-235-245 de lire sterline
  • Semi finala - 245-255-265 lire sterline
  • Final - 265-275-285 lire sterline

Kwant și-a propulsat drumul către locul trei în acest eveniment. El a fost învins doar de Jeffrey Adler și Mat Fraser.

Evenimentul opt - Repetitor de biciclete

10 runde:

• Sprint de bicicletă de 440 de metri
  • O urcare pe coardă fără picioare - 15 picioare

Bătălia pentru primul dintre Fraser și Adler a furat spectacolul în timpul acestui eveniment. Kwant a reușit să înscrie un locul patru, învingându-l pe Noah Ohlsen, cu un timp oficial de 13:39.95.

Evenimentul Nouă - Steaua fericită

Patru runde:

Alergare de 200 până la 300 de metri

5-7-9-11 repetări ale:

• Burpee
  • Propulsor - 135-145-155-165-lire sterline

Aceasta părea să fie o cotitură pentru Kwant, unde chiar a dat foc. A marcat un locul doi să închidă ziua a doua, pierzând doar cu Fraser cu 15 secunde.

Evenimentul zece - Lucruri de înot "N"

Patru runde, fiecare pentru timp:

• Calorii pentru biciclete aeriene (10 | 15)
  • 50 de metri înot
  • 10 ședințe GHD
  • 10 lovituri cu minge - 60 de lire sterline
  • Odihnă

Începeți o nouă rundă la fiecare patru minute
* Rundele două și patru efectuate invers

În ceea ce a fost singura înfrângere definitivă a lui Fraser în toate finalele, Kwant a marcat-o pe a sa primul eveniment câștigă cu un timp oficial de 8:29.66.

Eveniment Eleven - Sprint Sling Sprint

Sprint de 100 de curți
Impingere cu sania de 100 de curți - Sanie de 105 kilograme

Continuând o a treia zi stelară de finală, Kwant a pierdut cu o altă poziție pe primul loc în fața lui Fraser cu doar patru zecimi de secundă. A locul doi l-a propulsat în clasament și a obținut un podium, indiferent de rezultatul evenimentului final.

Evenimentul Doisprezece - Atalanta

De timp, purtând o vestă de 20 de kilograme:

• Alergare de o milă
  • 100 de flotări pentru mâini
  • 200 de squats de pistol
  • 300 de trageri

Kwant a fost ultimul care a trecut prin ghemuitul pistolului, ultimul prin trageri și, în cele din urmă ultimul dintre cei 10 sportivi care a terminat evenimentul. Cu toate acestea, datorită faptului că Ohlsen și Medeiros intră pe locul al doilea și, respectiv, pe al treilea, Kwant a obținut locul doi la Jocuri.

V-a surprins performanța lui Kwant în locul doi la Jocuri?? Spuneți-ne ce părere aveți în comentarii!

Nimeni nu a comentat acest articol încă.