Recapitulare Ziua 7 a Campionatelor Mondiale IWF 2019

4595
Christopher Anthony

A șaptea zi a Campionatelor Mondiale de haltere 2019 tocmai s-a încheiat la Pattaya, Thailanda, iar sesiunea de 96 kg A a fost una dintre cele mai bune sesiuni generale din istoria recentă.

Trecând la competiția de 96 kg A, am știut că va fi interesant pe baza unora dintre cele mai mari nume din Olimpiada de haltere înscrise în competiție. Unele dintre aceste nume au fost incluse,

• Ilya Ilyin din Kazahstan
  • Kianoush Rostami din Iran
  • Tian Tao din China
  • Jhonatan Rivas din Columbia
  • Boady Santavy din Canada
  • Tarifele Elbakh, cunoscut și sub numele de Meso Hassona din Qatar

Reglați-vă și urmăriți acțiunea în direct la Campionatele Mondiale IWF de haltere 2019!

Medaliați în general la 96 kg bărbați:

• Aur - Tian Tao (CHN) 410 kg
  • Argint - Tarifele Elbakh (QAT) 402KG
  • Bronz - Anton Pliesnoi (GEO) 394KG

Porțiunea de smulgere a sesiunii de 96 kg A a adus dramă care a schimbat întregul curs al competiției. Cu doar o mână de sportivi rămași, Tao a deschis cu 175 kg. El a continuat să rateze greutatea la prima și a doua încercare. Cu toate acestea, similar performanței sale la Jocurile Olimpice din 2016, a sărit la 180 kg și a reușit la a treia încercare de a rămâne în competiție.

După Tao, Rostami a fost chemat pe platformă pentru o încercare de deschidere cu 180 kg. El a fost ultimul sportiv care a intrat în competiție și, ca atare, au existat anterior modificări ale declarațiilor de greutate de la alți sportivi care au făcut deja încercări. Înainte de a lua platforma, părea să existe confuzie din partea personalului de ofițer, Rostami părea gata să facă prima încercare, dar un alt atlet a fost chemat. Această perioadă de așteptare părea să fi răcit orice impuls pe care l-a avut Rostami și nu a reușit să finalizeze cu succes un ascensor. După a treia sa ratare și eliminarea din competiție, a țipat în arabă la membrii juriului.

Încercările ratate de Tao și Rostami au deschis ușa unui relativ necunoscut, Anton Pliesnoi din Georgia. A câștigat medalia de aur la smulgere cu 181 kg, depășind cu ușurință Tao, care a reușit să ridice 180 kg pentru medalia de argint. În timp ce columbianul Rivas a ridicat 179 kg pentru a câștiga bronzul la smuls.

Fotografie de poveste Instagram de la: ibrahimmezyn

În Clean & Jerk, s-a transformat într-o cursă de doi oameni pentru campionatul dintre Tao și Elbakh. Cu o încercare de a merge pentru fiecare sportiv, Elbakh a avut un avans de patru kilograme peste Tao. Elbakh s-a dus cu 230 kg la a treia încercare, însă a ajuns la scurtă durată. Tao a solicitat apoi 230 kg și a continuat să facă cu ușurință aceeași greutate, care este cu doar un kilogram sub recordul său mondial actual.

Ilya Illin din Kazahstan a încheiat evenimentul pe locul 13 la general. A avut succes în trei dintre cele șase încercări ale sale și a terminat cu un total de 363 kg. Echipa Canada a fost reprezentată în sesiunea A de către medaliatul de argint al Jocurilor Panamericane din 2019, Boady Santavy, care a ridicat un total de 380 kg și a terminat pe locul 6 la general. Echipa SUA a fost reprezentată în această clasă mare de greutate de Jason Bonnick, care a totalizat 347 kg și a terminat pe locul 25, alături de Nathan Damron care a totalizat 352 kg și a terminat pe locul 20.

Medaliați de 76 kg feminini:

• Auriu - Jong Sim Rim (PRK) 276KG
  • Argint - Wangli Zhang (CHN) 271KG
  • Bronz - Neisi Dajomes (ECU) 245KG

Medaliile au fost acordate și la categoria feminină de 76 kg, unde Jong Sim Rim a câștigat al treilea Campionat Mondial. A terminat cu un total de 276 kg. Argintul general i-a revenit Chinei sale Wangli Zhang, care a fost campioana la evenimentul de anul trecut. Medalia de bronz a fost câștigată de campioana pan-americană din 2019, Neisi Dajomes, din Ecuador. Totuși, totalul de 245 kg a egalat cu cel al mexicanei Aremi Fuentes, pentru că a obținut primul total; i s-a acordat locul final

Kristel Ngarlem, echipa canadiană, a ridicat cu succes patru dintre cele șase încercări ale sale și a terminat pe locul nouă în general, cu un total de 230 kg.

Echipa SUA își continuă competiția mâine, miercuri, 25 septembrie, când olimpica Jenny Arthur din 2016 concurează la 5:55 AM (CST) în sesiunea 81KG A.

Nimeni nu a comentat acest articol încă.