Bancul Will Barotti apasă 1.090 de lire sterline pentru a câștiga concursul „Baddest Benchers”

847
Jeffry Parrish

Foarte puțini oameni știu cum este să presezi 1.000 de lire sterline. Chiar și într-un sport precum powerlifting-ul echipat, există puține oportunități de a vedea acea cantitate de greutate fiind deplasată de partea superioară a corpului. La 20 martie 2021, șapte bărbați care au reușit acest lucru s-au adunat pentru a vedea cine ar fi cel mai puternic presor pe bancă dintre toate.

Concursul „Baddest Benchers” a avut loc la Centrul Nathaniel din Kingwood, Texas. Concursul a fost sancționat de Asociația Internațională Powerlifting (IPA), Tiny Meeker fiind promotorul. Nu au existat clase de greutate, iar concursul a permis echipamente nelimitate, ceea ce a însemnat că ridicătorii ar putea purta orice cămașă de bancă fără restricții. Singura condiție a fost că nicio greutate sub 1.000 de lire sterline să nu fie pe bară. Fanii care nu au fost prezenți au putut urmări concursul pe internet pe bază de pay-per-view.

Câștigător - Will Barotti

În iunie 2020, Barotti a stabilit recordul mondial pentru cea mai grea presă de bancă vreodată, ridicând cu succes 1.105 de lire sterline (501.2 kg). El a adăugat cinci lire sterline la acel record în decembrie, când a ridicat 1.110 lire sterline (503.4 kg) la Campionatele Mondiale de Miliție Metalică. El nu a atins prea mult această marcă la acest concurs, dar presa sa de 1.090 de lire sterline (494.3 kg) a fost suficient de bun pentru ca el să câștige victoria, precum și premiul de zece mii de dolari pe primul loc.

Locul II - Tony Carlino

Carlino a reușit să apese cu succes 1,092 de lire sterline (492 kg), dar nu a reușit să ia recordul mondial de la Barotti. Deși nu a câștigat victoria, acesta este un nou record personal pentru el în competiție. Anterior apăsase 1.080 de lire sterline (489.7 kg) în ianuarie 2021 la SPF Tennessee State Championships în timp ce concurau în clasa de 275 lire sterline.

Locul trei - Jimmy Kolb

Kolb a fost singurul concurent care a optat pentru a folosi o cămașă de bancă cu un singur strat în acest concurs. El este deținătorul recordului pentru cea mai mare greutate ridicată cu o cămașă cu o singură stradă. Apăsase 1.050 de lire sterline (476.2 kg) la sfârșitul lunii ianuarie. De fapt, a deschis această întâlnire cu aceeași greutate. Apoi a câștigat recordul mondial încă 30 de lire sterline. Încercarea sa reușită de 1.080 de lire sterline (489.7 kg) este noul record mondial. Este a șasea oară când Kolb a doborât recordul. Puteți vedea creșterea înregistrării lui Kolb în videoclipul postat de Maximum Iron, începând cu 45 de secunde.