Halterofilul Taylor Turner Wilkins (59 kg) stabilește trei recorduri americane la campionatele panamericane

4073
Christopher Anthony

Echipa SUA are încă o altă performanță remarcabilă de oferit din Campionatele Panamericane reprogramate 2020 din Santa Domingo, Republica Dominicană. În primul rând, Cecily Kyle a stabilit un record american curat și smucit și a măturat aurul în clasa de greutate de 45 de kilograme. Apoi, Jourdan Delacruz a adunat trei medalii de aur în timp ce mișca stâlpii de poartă pe toate cele trei recorduri americane și pe toate cele trei recorduri panamericane - pentru smulgere, curat și smucit și total - în categoria de 49 de kilograme. Acum, Taylor Turner Wilkins a stabilit trei noi recorduri americane în clasa de 59 de kilograme, pe drumul către un final pe locul trei.

Iată statisticile lui Turner Wilkins din competiție, unde a câștigat un șase perfect pentru șase:

Total - 217 kilograme (478.4 lire sterline) - Recordul american actual

Pentru referință, Yusleidy Figueroa din Venezuela a luat aur cu un total care a fost cu un singur kilogram mai mult decât cel al lui Turner Wilkins. Al doilea final, Rosive Silgado din Columbia, a obținut același total ca Turner Wilkens, dar a câștigat medalia de argint pentru că avea o greutate corporală mai mică.

[În legătură: recorduri mondiale ale campionatelor asiatice de haltere 2020]

Un nou standard

Venind la eveniment, standardele record pentru clasa de 59 de kilograme nu au fost încă atinse de niciun sportiv. Turner Wilkens a îndeplinit standardele record cu 95 de kilograme (209.).4 kilograme) smulge și cei 118 kilograme (260.1 lira) curat & smucit. Apoi a doborât recordul american clean & jerk cu a treia încercare. Ea de 217 kilograme (478.4 kilograme) total a depășit standardul record american cu patru kilograme.

[În legătură: Halterofila Emily Muskett pune capăt secetei britanice de medalie de aur de 26 de ani la EWC 2021]

Performanța echipei SUA

La data publicării acestui articol, Campionatele Panamericane 2020 reprogramate nu s-au încheiat și Echipa SUA și-a continuat performanța de record. Evenimentul se desfășoară în perioada 18-25 aprilie 2021.

CJ Cummings, care concurează la 73 de kilograme, a obținut deja un nou record american de 155 de kilograme (341.7 lire sterline). Vom vedea dacă Echipa SUA poate face acest impuls până în iulie, când vor concura pe scena mondială la Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2020.

Imagine prezentată: @tayturnew pe Instagram

Nimeni nu a comentat acest articol încă.