Saxonul Panchik va concura alături de fratele său la Jocurile Reebok CrossFit din 2019

857
Abner Newton

Saxon Panchik se întoarce înapoi la Jocurile CrossFit. În timp ce s-a apropiat, Panchik nu a reușit să se califice pentru Jocuri la niciun CrossFit Sanctionals ™ sau CrossFit Open anul acesta. (A terminat pe locul 32 în Open și a câștigat recent locul cinci la Jocurile CrossFit Granite.)

Panchik și-a câștigat invitația după ce sediul CrossFit a anunțat că Henrik Inri Oskarsson a dat test pozitiv pentru o substanță interzisă săptămâna trecută. Oskarsson a fost exclus din competiția CrossFit timp de patru ani, iar invitația sa a fost transmisă lui Panchik.

O serie extraordinar de complicată de evenimente a dus la invitația lui Panchik.

Oskarsson și-a câștigat de fapt biletul la Jocuri al doilea locul final la Campionatul CrossFit din Reykjavik. Bjorgvin Gudmundsson a intrat primul la competiție, dar pentru că s-a calificat anterior la Jocuri, invitația sa a fost transmisă lui Oskarsson.

Will Moorad din Statele Unite a câștigat al treilea loc la Campionatul Reykjavik CrossFit, dar și el s-a calificat anterior la Jocuri. Deci, iată-l, Al patrulea loc final al lui Panchik la Reykjavik CrossFit Championship i-a adus invitația oficială la Jocuri în luna august.

Saxonul Panchik a făcut prima sa apariție la Jocuri anul trecut, unde s-a clasat pe locul 19 în general. Înainte de asta a concurat ca sportiv regional din 2015 până în 2018. Cea mai bună poziție la Regionals a fost anul trecut, unde a terminat pe locul cinci la Central Regionals.

CrossFit rulează în familia Panchik. Probabil ați auzit de fratele său Scott Panchik, un atlet veteran al CrossFit Games. Scott a fost la Jocuri de cinci ori și va concura la Jocurile din această vară. Există și un alt frate Panchik, Spencer Panchik, care este de două ori sportiv regional CrossFit, dar nu va concura.

Așteptați să vedeți o competiție de familie de calitate și o mulțime de acțiuni vin la 1 august în Madison, Wisconsin.

Imagine prezentată de pe pagina Instagram @saxon_panchik.

Nimeni nu a comentat acest articol încă.