Oleksii Novikov este victorios la Arnold America de Sud Strongman!

2027
Yurka Myrka

Următorul capitol din seria mondială Arnold Strongman Pro a fost scris în Sao Paulo, Brazilia și un bărbat din Ucraina a pus punctul de exclamare la final. Oleksii Novikov a câștigat titlul mondial Arnold Amateur în 2018 și acum adaugă titlul Arnold South American Pro la trofeul său. Mai important, el este acum calificat pentru clasa Arnold Strongman Classic din 2020. Iată o defalcare a ceea ce s-a întâmplat în America de Sud.

Câștigător - Oleksii Novikov

Imagine oferită de Brent Lalonde

Pentru Novikov, luarea fiecărui eveniment pe rând este ceea ce l-a ajutat. El a început plasându-se pe locul 4 în Sling Pull de 600 kg pentru timp. El ar urma să ocupe locul al doilea la Circus Dumbbell pentru Reps cu 6. El va termina din nou pe locul 2 în Yoke Carry, precum și în pietrele Atlas. El s-ar clasa pe locul 4 în Deadlifts sâmbătă seara cu 10 repetări. A fi în dispută la toate evenimentele este ceea ce l-a ajutat în cele din urmă să obțină suficiente puncte pentru a câștiga.

2 - Mateusz Kieliszkowski

Kieliszkowski a fost în mijlocul haitei în timpul tragerii cu sania, dar a ajuns să-i placă în Circus Dumbbell Press. De fapt, a stabilit un record mondial ridicând gantera de 120 kg pentru 7 repetări. De asemenea, a câștigat Yoke Carry și Atlas Stones. Din păcate, armătura lui este cu moartea și acesta a fost evenimentul final. El a reușit să completeze o singură repetiție cu greutatea de 400 kg, care l-a plasat pe locul 7. Asta i-ar permite lui Novikov să câștige victoria generală cu un punct. El a concurat la cel mai puternic om din Europa în weekend-ul precedent, astfel încât evenimentele din spate-în-spate ar fi putut afecta și el.

3 - Rauno Heinla

Atletul eston a câștigat Sled Pull, dar acesta ar fi singurul său câștig. A egalat pe locul 4 la Circus Dumbbell Press, pe locul 6 în Jug și pe locul 3 în Atlas Stones. Ceea ce l-a plasat pe podium a fost performanța sa în Deadlift for Reps, unde a completat 14 repetări cu cei 400 kg.