Hunter McIntyre și Rachel Schreiber câștigă evenimentul HYROX Dallas 2021

1006
Abner Newton

Fanii și sportivii competițiilor HYROX și-au anticipat revenirea sportului la competiție. La fel ca majoritatea sporturilor din întreaga lume, pandemia COVID-19 a provocat perturbări majore în programul lor de sezon. Organizatorii au putut să își desfășoare campionatele mondiale anuale în Germania în decembrie 2020, iar Campionatele HYROX Virtual Fitness au avut loc și în februarie 2021. Cu toate acestea, toți așteptau noul sezon și competițiile în persoană.

Apetitul lor pentru acțiune a fost săturat pe 10 aprilie 2021, în Dallas, TX. Concursul HYROX Dallas a dat startul sezonului 2021, iar concurenții nu au dezamăgit. Obstacle Racing Media a oferit acoperire în flux live pe canalul lor de YouTube pentru ca fanii să poată viziona live. În cele din urmă, a fost Hunter McIntyre - favoritul general - și underdog Rachel Schreiber care s-au îndepărtat cu victoriile în diviziile lor respective.

[În legătură: arde grăsimi și crește-ți capacitatea de lucru cu condiționarea corpului]

Rezultate HYROX Dallas 2021

Competițiile HYROX alternează alergări de un kilometru cu opt provocări de fitness. Sportivul care termină întregul antrenament în cel mai rapid timp fără penalizări este câștigătorul. Concurenții Elite HYROX finalizează cursul în aproximativ o oră. Acest eveniment unic provoacă forța, rezistența musculară și puterea unui sportiv.

Antrenamentul pentru această competiție specifică este mai jos. Greutățile enumerate sunt pentru femei și apoi pentru bărbați în această ordine.

• SkiErg de 100 de metri pentru timp
  • 2 x 25 metri Sling Push for Time (275 lire sterline / 385 lire sterline)
  • 2 x 25 metri Sling Pull for Time (165 lire sterline / 275 lire sterline)
  • 80 metri Burpee Broad Jump
  • 1.000 de metri rând pentru timp
  • 200 Meter Farmer's Carry (2 x 53 lire sterline / 70 lire sterline)
  • 100 Meter Sandbag Lunge (45 de lire sterline / 66 de lire sterline)
  • 100 de bile de perete (14 lire sterline)

Notă: o cursă de un kilometru precede fiecare eveniment.

[În legătură: Tot ce trebuie să știi pentru a-ți construi primul program de antrenament]

Rezultate feminine

Favorita participării la acest eveniment a fost Lauren Weeks - campioana mondială HYROX 2021 și campioană virtuală. Într-o turnură surprinzătoare, Weeks a terminat pe locul trei.

Rachel Schreiber a câștigat concursul general cu 84 de secunde față de Rebecca Hammond, clasată pe locul doi. Schreiber a terminat prima sa cursă în trei minute și 13 secunde, ceea ce a fost un început puternic. Ea a ocupat, de asemenea, primul loc în primele două evenimente și patru din opt pentru a obține victoria.

Hammond și-a început concursul cu o alergare de trei minute și 11 secunde, dar terminarea fazei SkiErg a concursului cu cel de-al șaptelea cel mai rapid timp a pus-o în urmă, iar campioana nu s-a uitat niciodată înapoi. Săptămâni au încheiat primii trei pe podium pentru acest concurs.

Primul loc: Rachel Schreiber, 1:06:46

Locul doi: Rebecca Hammond, 1:08:10

Locul al treilea: Lauren Weeks, 1:09:14

Rezultate masculine

Favoritul evident care a condus la concurs a fost Hunter McIntyre, care este actualul campion mondial. „Șeriful” a dominat competiția și a fost singurul sportiv care a terminat în mai puțin de o oră. Cea mai lungă alergare de un kilometru a fost de patru minute și trei secunde. De asemenea, a avut o curățare curată cu cel mai rapid timp din toate cele opt evenimente.

Finalizând ca al doilea loc în clasament a fost colegul american David Magida, un cursor de obstacole care este încă nou în competițiile HYROX. A venit la aproape șase minute după McIntyre. Prima sa cursă a fost cea mai rapidă, cu un timp de trei minute și cinci secunde. Cel mai bun eveniment al său al zilei a fost împingerea cu sania, pe care a realizat-o în același timp cu prima sa cursă. Eric Hinman a terminat în poziția de bronz la această competiție.

Primul loc: Hunter McIntyre, 58:08

Locul doi: David Magida, 1:03:44

Locul al treilea: Eric Hinman, 1:06:11

Următorul eveniment HYROX este în prezent programat să aibă loc pe 22 mai 2021, în Austin, Texas.

Imagine prezentată: @hyroxamerica pe Instagram

Nimeni nu a comentat acest articol încă.