Dillon Depiazza și Abraham Sanchez câștigă campionatele naționale pentru scaunul cu rotile 2021 NPC

3119
Michael Shaw

Liga Profesională IFBB și-a extins diviziunile în ultimii ani pentru a încuraja sportivii să concureze pe etapele lor. Un domeniu în creștere al competiției a fost Divizia pentru scaune cu rotile. Sportivii implicați și-au dus sportul la noi culmi în fiecare an. În 2018, această divizie a făcut cel mai mare salt atunci când i s-a oferit o platformă la Olympia. Singurul campion care a deținut acest titlu este Harold Kelley, care l-a câștigat de trei ori.

Acum, noii amatori vin și își câștigă oportunitatea de a fi cunoscuți ca profesioniști - în mare parte datorită Comitetului Național pentru Fizic (NPC) și Campionatelor Naționale pentru Scaune cu rotile. Ediția din 2021 a acestui concurs a avut loc pe 13 martie 2021, la Palm Beach, FL și a văzut încoronați doi profesioniști noi - Dillon Depiazza și Abraham Sanchez.

Diviziile din cadrul diviziei

Sportivii care concurează în scaunul cu rotile fac acest lucru sub două subdiviziuni, incomplete și complete. Incomplet înseamnă că măduva spinării sportivului nu a fost complet tăiată. Există unele circuite neuronale între creier și corp. În schimb, paraplegia completă înseamnă că sportivul nu are niciun sentiment sau senzație sub punctul de rănire.

[În legătură: Ce trebuie să știți despre cum să construiți mușchi]

Concurenții din fiecare grupă stau pe scaune cu rotile care permit vizualizarea întregului corp superior. Fiecare atlet completează ipostaze din față, laterale și spate. Sportivii sunt apoi comparați de către judecători - și sunt judecați în principal pe masa spatei și a pieptului, mușchiul brațului, dezvoltarea umărului și abs - pentru a determina câștigătorul.

Rezultate incomplete masculine

Abraham Sanchez a apărut la Palm Beach și se va întoarce acasă ca IFBB Pro. Sanchez a câștigat concursurile pentru începători și ușoare înainte de a obține titlul general în același spectacol. Locul al doilea a fost pentru Xavier Vazquez, care a terminat și în locul doi în cadrul show-ului Novice. Completând primii trei a fost Matthew Westerfield.

Rezultate complete masculine

Au fost doi concurenți în divizia completă. Titlul general și calificarea profesională au revenit lui Dillon Depiazza. Finalistul a fost Tim Caldwell. Caldwell a lăsat această competiție victorioasă, deoarece a fost câștigătorul neopozit al clasei Peste 40 de ani.

Fizicul bărbaților

A existat o singură grupă în divizia de fizic masculin cu doi sportivi. Xavier Vazquez a trecut în această divizie și pleacă cu victoria. Westerfield s-a clasat pe locul doi.

[În legătură: Cum să câștigi mușchi - un ghid pentru a mânca pentru masă]

Greutate medie

A existat un concurent în divizia incompletă cu greutate medie. Rory Koonce Jr. a fost declarat câștigător, deoarece nu a fost opus.

Divizia feminină

Pentru acest concurs a fost programată o divizie feminină, câștigătoarea s-a alăturat lui Jen Pasky Jaquin ca a doua femeie profesionistă în scaunul cu rotile vreodată. Cu toate acestea, concursul a fost anulat din cauza faptului că nu s-au prezentat sportivi.

Acum că Sanchez și Depiazza sunt eligibili să participe la concursuri profesionale, pot începe să concureze imediat pentru a câștiga un loc de calificare pe etapa Olympia din 2021, care va avea loc la Orlando, FL, în octombrie.

Imagine prezentată: @wheelchairbodybuilding pe Instagram

Nimeni nu a comentat acest articol încă.