Știri de ultimă oră Martins Licis câștigă 2019 cel mai puternic om din lume

2491
Jeffry Parrish

După una dintre cele mai incitante competiții înainte și înapoi din memoria recentă, avem un nou cel mai puternic om din lume: Martins Licis din Statele Unite. Cu victoria sa, Licis devine unul dintre puținii oameni puternici care au câștigat competiția în timpul primei apariții pe podium.

Încă de la început, concurenții s-au confruntat cu căldura și umiditatea din Bradenton, Florida, în urma unei serii de teste de calificare istovitoare. Mulțimea a fost tratată cu una dintre cele mai dure și imprevizibile bătălii pe care le-a văzut vreodată sportul. Și, în cele din urmă, Licis, în vârstă de 28 de ani, a fost cel care s-a ridicat pe podium, îmbunătățindu-și spatele la spate pe locul 4 din 2017 și 2018. Licis a terminat pe locul 2 la Arnold Strongman Classic la începutul acestui an.

Mateusz Kieliszkowski (Polonia) a terminat pe locul al doilea general, iar Hafthor Bjornsson (Islanda) a terminat pe locul trei.

Am postat mai jos destinațiile de plasare complete.

În special, campionul WSM 2018 Hafthor Bjornsson și-a rupt fascia plantară în ziua 1 a competiției în timpul evenimentului Super Yoke & Farmer's Walk Medley, unde se îndrepta cap la cap cu concurentul american Rob Kearney. Sperând să-și repete victoria din 2018, Bjornsson a continuat în competiție și a ajuns în finală, dar observatorii au indicat că accidentarea părea să-l încetinească pe campionul actual. După o serie de victorii la începutul anului, Bjornsson părea aproape de neoprit, mulți experți prezicând că probabil va repeta ușor.

Alte leziuni notabile au inclus lacrimile lui Ahile atât pentru Laurence Shahlaei, cât și pentru Sigfus Fossdal, o lacrimă bicepsă pentru Robert Oberst și o ruptură a tricepsului pentru Konstantine Janashia.

Deși nu vom ști niciodată exact gradul în care accidentarea a afectat rezultatul competiției, ceea ce este clar este că competiția sa a fost profundă: un amestec de concurenți tineri, flămânzi și veterani puternici experimentați au venit gata în Florida, oferind performanțe extraordinare pentru a provoca titlul.