Andrei Aramnau smulge masiv 240 de kilograme din raft

2711
Thomas Jones

Halterofilul bielorus Andrei Armnau s-a retras în 2016 după o serie de leziuni, dar se antrenează din greu în timp ce își continuă revenirea în sport. Aruncați o privire la acest monstruos smucit pe care l-a făcut din raft: 240 kilograme, sau 529.1 lire sterline.

Titlul se traduce aproximativ ca „În seara asta, un pic de 240 de kilograme.”Pentru context, ultimul record olimpic înregistrat în clasa de greutate de -105 kg a lui Aramnau a fost 237 kilograme ale lui Ruslan Nurudinov la Jocurile Olimpice de la Rio.

Un lucru pe care trebuie să îl menționăm întotdeauna atunci când scriem despre Andrei Aramnau: știați că s-a născut cu al șaselea deget pe una dintre mâini?? Și trebuia termină pentru a li se permite să concureze la haltere? Puteți citi articolul nostru complet despre al șaselea deget al lui Andrei Armnau - la 14 ani, i s-a spus că nu se poate antrena pentru Campionatele Europene decât dacă avea degetul, care era complet funcțional, eliminat. Raționamentul care i s-a spus a fost că „Dacă aș avea patru mâini, mi-ar fi mai ușor să câștig și acest lucru ar fi nedrept.”

Așadar, degetul s-a desprins și tânărul sportiv a continuat să câștige aur la Campionatele Mondiale de haltere din 2007 din Chiang Mai (totalul său a fost de 423 kilograme) și a câștigat aur anul următor la Beijing cu cele două recorduri mondiale: un Smulgere de 200 de kilograme și un total de 436 de kilograme.

De asemenea, a câștigat aurul la Campionatele Europene din 2010, dar i s-au dezbrăcat medaliile din cauza unei încălcări a dopajului.

Aramnau s-a retras în 2016 după mai multe răni care includeau un quad rupt și discuri herniate, dar a revenit pe scenă la Campionatele Mondiale de haltere de anul trecut unde a plasat 9a cu un total de 392 kilograme. El a urmărit această performanță cu un total de 401 kilograme câștigat de medalia de aur la Cupa Qatar din decembrie.

Nu suntem siguri de ceea ce urmează pentru bărbat: anul trecut a spus că se antrenează pentru Jocurile Europene, care nu avea haltere, dar este posibil să fi fost tradus greșit și înseamnă că se antrena pentru Campionatele Europene de haltere. Cu un ciudat ca acesta, suntem siguri că vom auzi despre următoarea sa performanță, indiferent.

Imagine prezentată prin @ariamnovandrei pe Instagram.

Nimeni nu a comentat acest articol încă.